WWE začala být populární po roce 1980, tehdy ještě jako WWF. Největší hvězdou byl Hulk Hogan, který byl v hlavních tahácích několika prvních WrestleManií a byl zde ve spousta památných zápasech s dalšími hvězdami (na WrestleManii 3 proti André the Giantovi nebo na WrestleManii 6 proti Ultimate Warriorovi).

Další velké hvězdy byly "Macho Man" Randy Savage, "Rowdy" Roddy Piper, Ted DiBiase, Ricky Steamboat, The Iron Sheik, Ric Flair a Sgt. Slaughter. V WWF nastala po roce 1993 krize a spousta známých jmen odešlo do konkurenční společnosti WCW. WWE tak začala budovat nové hvězdy, např. The Undertakera, Shawna Michaelse, Breta Harta, Diesela nebo Razora Ramona. WWF začala produkovat Monday Night Raw a WCW na to zareagovala Monday Night Nitrem, které se vysílalo ve stejnou dobu a tak WWF a WCW bojovaly o diváky. WCW měla převahu a WWF tak se dostala ke zrodu Attidude éry. WWE začala prosazovat nové hvězdy jako "Stone Cold" Steve Austina, Triple He, The Rocka, Kanea a do ringu se mnohokrát dostal i sám Vince McMahon. WWF začala překonávat WCW.

Postupně přicházely do WWF hvězdy WCW jako Chris Jericho nebo Big Show a za pár let WCW bylo odkoupeno WWF, ta získala spousta nových superstars a tak se rozdělila na Raw a Smackdown. V roce 2002 se musela WWF přejmenovat na WWE kvůli problémům s jinou společností. Mezi roky 2002 a 2008 byla tzv. Ruthless Agression éra, kde se prosadilo spousta hvězd jako John Cena, Randy Orton, Rey Mysterio, Batista nebo Edge a staly se hlavními hvězdami WWE. Od roku 2008 je tzv. PG éra, zde se objevilo spousta dnešních hvězd jako Dolph Ziggler, The Miz, Sheamus, Alberto Del Rio, Wade Barrett, Cody Rhodes, Dean Ambrose, Roman Reigns, Seth Rollins, Bray Wyatt, Cesaro, Daniel Bryan atd. Od roku 2013 v rámci příběhu WWE vládnou Triple H a Stephanie McMahon. Rok 2016 se označuje jako Novou Érou. Vše začalo už po WrestleManii, kdy se Shane McMahon (Syn majitele WWE a bratr Stephanie McMahon) stal generálním manažerem SmackDownu. WWE zavedla rozdělené rostery na RAW a nově SmackDown LIVE, který se začal vysílat živě.

SmackDown začal hlavně prosazovat hvězdy, které neměli pořádně šanci se ukázat lidi jako The Miz, Baron Corbin , Dolph Ziggler. V roce 2016 se uskutečnilo hodně návratů bývalých hvězd např. The Spirit Squad, Headbangers nebo i Curt Hawkins, Rhyno a Mickie James. Nejvýznamnější byl nejspíš návrat Shanea McMahona a návrat Goldberga, který se do společnosti vrátil po 12 letech. V současné době WWE pociťuje další krizi s Ratingy a sledovanost show,dokonce show RAW zaznamenala nejnižší sledovanost za posledních 20 let.Od roku 2018 WWE ztrácí přibližně přes 100 pracovníku,což znamená že v roce 2029 by měla WWE zkrachovat. WWE má několik opakujících se týdenních shows, v těchto shows vznikají příběhy, které se vyřizují na placených akcích.V každé show vystupuje takzvaný roster Raw - Největší týdenní show, vysílá se v pondělí živě. První epizoda byla odvysílána v roce 1993, od roku 2012 trvá tři hodiny. Uskutečnují se zde zápasy i slovní konfrontace. Smackdown Live - Druhá největší týdenní show, vysílá se v úterý živě. První epizoda byla odvysílana v roce 1999, mezi lety 2002 - 2011 byla brána jako 2 show s vlastním rosterem...obnova tohoto systému se uskutečnila v červenci roku 2016 jako Raw.

Trvá 2 hodiny a od roku 2016 se vysílá živě na stanici USA Network.. Stejně jako v Raw se zde uskutečnují včetně zápasů i slovní konfrontace. Main Event - Show dostupná na stanici WWE Network. První epizoda byla odvysílána v roce 2012. Trvá hodinu, uskutečnují se zde hlavně zápasy a občas slovní konfrontace.Natáčí se před show RAW 205 Live - Vysílá se živě v úterý po SmackDownu.V této show vystupuji takzvané cruiserweight váhy.Show má 45 minut NXT - Natáčí se několik týdnů dopředu, vysílá se ze záznamu ve středu. Funguje jako vývojové centrum WWE pro budoucí talenty, má i vlastní tituly. Show trvá hodinu a uskutečnují se tu jak zápasy, tak konfrontace. Wrestleři z NXT se objevují jen zde a neobjevují se v ostatních shows, potom co jsou připraveni, jsou z NXT odesláni do hlavních shows. NXT UK - Jedná se o show kde zápasí wrestleři z Velké Británie.Show má své vlastní tituly. Každý měsíc se uskuteční placená akce, na těchto akcích jsou zápasy o titul a vyřizují se zde spory. Největší placenou akcí je WrestleMania, ta se koná na stadionech, které pojmou i 80 tisíc fanoušků.

Každá placená akce se koná jen jednou ročně a jsou akce které jsou speciální druhem zápasů, placené akce jako Hell in a Cell, Survivor Series, Extreme Rules, Summerslam, Wrestemania, FastLane, Payback, Clash of Champions, Royal Rumble, Money in the Bank, Battleground, Elimination Chamber, TLC, Backlash. Wrestleři také zápasí pouze pro fanoušky v aréně, dvě takové show se událi i v České republice v roce 2009 a 2018 . Wrestleři každý týden odzápasí zhruba 3-5 zápasů.

Typy zápasů

Typy zápasů - Rozdělení podle počtu zúčastněných wrestlerů:

SINGLES MATCH

  • V Single matchi proti sobě stojí vždy pouze dva protivníci. Jeden na jednoho.

TRIPLE THREAT MATCH

  • Triple Threat je zápas, ve kterém jsou zapojeni tři wrestleři, zvítězit ale může jen jeden.

HANDICAP MATCH

  • V Handicap matchi má převahu jedna strana. Například Dva proti Jednomu, Tři proti Jednomu, Tři proti Dvoum, atd.

FATAL 4-WAY MATCH

  • V tomto zápase se proti sobě staví celkem čtyři zápasníci, vyhrát ale může opět jen jeden z nich.

TAG TEAM MATCH

  • Tag Team match se zkládá z týmů. Je tedy jeden tým proti druhému týmu. Většinou jde o týmy dvou zápasníků, tedy Dva proti Dvoum, ale můžeme vidět i Tři proti Třem, Čtyři proti Čtyřem, atd atd.

BATTLE ROYAL MATCH:

  • Battle Royal, v tomto zápase je v ringu libovolný počet wrestlerů (6-30) a postupně se vyřazují. Buďto odpinováním a nebo vyhazováním přes provazy ven z ringu. Wrestler, který vydrží ze všech nejdéle a skončí jako poslední, vítězí.
  • Pokud u těchto zápasů není upřesnění praviděl, platí pro ně: Zakázáno: Používání jakýchkoliv předmětů, útoky na rozhodčího, být mimo ring déle než rozhodčí napočítá do desíti.

BRA & PANTIES MATCH

  • Příklad: The Great American Bash 2005 - Melina vs Torrie Wilson
  • Tento zápas se využívá v Divas zápasech. Která Diva svlékne z těla druhé Divy vrchní i spodní kus oblečení, vyhrává.

CASKET MATCH

  • Příklad: WrestleMania 22 - Undertaker vs Mark Henry
  • Pravidla tohot zápasu jsou velmi jednoduchá, dostat svého protivníka do rakve a zavřít ji.

ELIMINATION CHAMBER

  • Příklad: No Way Out 2008 - Triple H vs Jeff Hardy vs Chris Jericho vs Shawn Michaels vs Umaga vs JBL
  • Vše se odehrává ve velké klecy se čtyřma prosklenými komůrkami. Na začátku tohoto zápasu stojí proti sobě dva protivníci a postupně se k nim přidávají wrestleři z komůrek. Způsob vyřazování je stejný jako v Battle Royalu, postupně se wrestleři vyřazují, dokud nezbyde jen jeden poslední, vítěz. Zakázáno: Vycházet z klece ven.

EXTREME RULES MATCH

  • Příklad: Extreme Rules 2009 - Christian vs Tommy Dreamer vs Jack Swagger
  • Extreme Rules, v překladu "Extrémní pravidla" svědčí za vše. V tomto zápase se wrestleři dobíjejí holemi, tyčkami, židličkami, popelnicemi aj. Zápas skončí odpinováním.

FIRST BLOOD MATCH

  • Příklad: One Night Stand 2008 - John Cena vs JBL
  • Ve First Blood zápase jde o to, zmlátit svého protivníka tak, že mu poteče krev. Komu začne téct krev, prohrává.

HELL IN A CELL MATCH

  • Příklad: SummerSlam 2008 - Undertaker vs Edge
  • Ring je uvnitř klece, ze které se dá libovolně vylézt ven i dovnitř. Vítězí ale ten wrestler, který odpinuje druhého uvnitř ringu.

INFERNO MATCH

  • Příklad: Raw is War 1999 - Undertaker vs Kane
  • Kolem ringu jsou plameny, které reagují na dopad wrestlerů na ring. Zápas skončí tehdy, když jeden wrestler vyhodí druhého z ringu a tím ho zapálí, nebo odpinováním.

I QUIT MATCH

  • Příklad: One Night Stand 2008 - Beth Phoenix vs Melina
  • I Quit, už z toho názvu je jasné o co v zápase jde. Ten co dřív zakřičí "I Quit" (vzdávám se) tak prohraje.

IRON MAN MATCH

  • Příklad: WrestleMania 12 - Bret Hart vs Shawn Michaels
  • V zápase Ironman, je předem určená doba trvání zápasů. Může to být například 10, 15, 30, 40 minut nebo i hodina. Wrestler, který za tuto dobu víckrát porazí (pinfall, submission, dq,..) svého soupeře, vyhrává.
  • Zakázáno: Používání jakýchkoliv předmětů, útoky na rozhodčího, být mimo ring déle než rozhodčí napočítá do desíti.

LADDER MATCH

  • Příklad: Extreme Rules 2009 - Edge vs Jeff Hardy
  • Ladder match, neboli zápas se štaflemi. Pár metrů nad ringem je zavěšen titul a první wrestler, který vyleze po štaflích a sebere ho, vítězí.

LAST MAN STANDING MATCH

  • Příklad: Backlash 2009 - John Cena vs Edge
  • V tomto zápase je jako ve většině speciálních zápasů povoleno vše. Princip je jednoduchý, dobít svého soupeře natolik, aby ležel na zemi než rozhodčí napočítá do deseti.

LUMBERJACK MATCH

  • Příklad: WrestleMania 23 - Melina vs Ashley
  • Lumberjack vypadá jako zápas s klasickými pravidly. Jen s tím rozdílem že kolem ringu stojí wrestleři a když někdo z účastníků zápasu vypadne z ringu, tak jej mohou napadnout.
  • Zakázáno: Používání jakýchkoliv předmětů, útoky na rozhodčího, být mimo ring déle než rozhodčí napočítá do desíti.

MONEY IN THE BANK MATCH

  • Příklad: WrestleMania 25 - CM Punk, Kane, Mark Henry, Christian, MVP, Kofi Kingston, Shelton Benjamin, Finlay
  • Tento zápas probíhá vždy na WrestleManii (první na WM 21). V zápase je vždy 8 wrestlerů. Je to stejné jako Ladder match, s tím rozdílem, že nahoře je zavěšen kufřík, který může vítěz později kdykoliv proměnit za Championship match, první kdo kufřík sundá, vítězí.

NO DQ MATCH

  • Příklad: Unforgiven 2007 - Triple H vs Carlito
  • V No DQ zápase je dovoleno vše, používání předmětů, dění mimo ring, aj.

PARKING LOT BRAWL MATCH

  • Příklad: The Great American Bash 2008 - JBL vs John Cena
  • Tento zápas se odehrává v garáži plné aut. Pravidla zde nejsou. Wrestleři se dobíjejí o auta, vyhrává ten, kdo kdekoliv odpinuje druhého.

PUNJABI PRISON MATCH

  • Příklad: The Great American Bash 2006 - Undertaker vs Big Show
  • Kolem ringu jsou celkem dvě klece vyrobené z bambusu. Jaký je cíl? Dostat se ven z první klece a následně z druhé.

ROYAL RUMBLE MATCH

  • Příklad: Royal Rumble 2008 - Royal Rumble match
  • Podle zápasu je pojmenovaná i samostatná PPV Show - Royal Rumble. Jde o zápas, ve kterém se po určitých intervalech přidávají další wrestleři (celkem jich je 30), wrestleři kteří jsou již v ringu se vyhazují z ringu ven, ten kdo zůstane jako poslední (29 wrestlerů bude vyhozeno) vítězí.

SCRAMBLE MATCH

  • Příklad: The Bash 2009 - Tommy Dreamer vs Finlay vs Christian vs Mark Henry vs Jack Swagger
  • Na celý zápas je předem určen čas, v ringu začínají dva wrestleři. Postupně přicházejí další než je jich v ringu všech pět. Poté už jim zbývá pouze pár minut. Wrestleři se během zápasu mohou pinovat, a držet vítězství, ale jen ten, který bude držet vítězství právě v dobu kdy vyprší čas se stane vítězem.

SPECIAL REFEREE MATCH

  • Příklad: Cyber Sunday 2008 - Chris Jericho vs Batista - spec. ref. Steve Austin
  • Jde o klasický zápas, s tím rozdílem že místo rozhodčího je wrestler či nějaká osobnost.
  • Zakázáno: podle druhu zápasu.

STEEL CAGE MATCH

  • Příklad: Extreme Rules 2009 - Randy Orton vs Batista
  • Kolem ringu (za provazy) je přidělaná klec s odkrytým stropem, ten wrestler, který z klece vyleze buď přelezením klece nebo útěkem ze dveří klece, vyhrává.

STRAP MATCH

  • Příklad: Extreme Rules 2009 - CM Punk vs Umaga
  • Tento match probíhá mezi dvěma wrestlery, kteří jsou k sobě za ruce přivázáni lanem. Cílem je dotknout se za sebou všech čtyř rohů, bez toho, aby soupeř jeho řadu dotyků přerušil. (tzn. pokud se jeden wrestler dotkne tří rohů a jeho soupeř se poté dotkne jednoho rohu, celá řada tří rohů se nuluje a musí se opět dotkout postupně všech čtyř).

STRETCHER MATCH

  • Příklad: One Night Stand 2008 - Batista vs Shawn Michaels
  • Na příchodové rampě se udělá pestrá cílová čára. Vedle ringu jsou nosítla na kolečkách. Wresler musí dostat svého soupeře na nosítka a poté s ním projet přes čáru (poražený musí být na nosítkách).

SUBMISSION MATCH

  • Příklad: Extreme Rules 2009 - John Cena vs Big Show
  • Pravidla jsou jednoduchá, jediný způsob jak porazit soupeře je pákou. (submission), aby se soupeř vzdal.

TABLE MATCH

  • Příklad: One Night Stand 2007 - CM Punk, Tommy Dreamer & Sandman vs Elijah Burke, Matt Striker & Marcus Cor Von
  • Cíl je prostý, prohodit soupeře stolem tak, aby stůl prasknul.

TLC MATCH

  • Příklad: One Night Stand 2008 - Undertaker vs Edge
  • TLC, neboli Table, Ladder and Chair (stůl, štafle a židle), přesně s těmito věcmi se v zápase bojuje, vítězí wrestler, který odpinuje druhého.

TORNADO TAG TEAM MATCH

  • Příklad: Cyber Sunday 2006 - Cryme Tyme vs Highlanders vs Murdoch & Cade vs Charlie Haas & Viscera
  • Klasický Tag Team match, s rozdílem že se nestřídají wrestleři plácáním, ale rovnou jsou všichni v ringu.
  • Zakázáno: Používání jakýchkoliv předmětů, útoky na rozhodčího, být mimo ring déle než rozhodčí napočítá do desíti.

Doporučujeme


Reklama

WrestleMania
WWE začala prosazovat nové hvězdy jako "Stone Cold" Steve Austina, Triple He, The Rocka, Kanea a do ringu se mnohokrát dostal i sám Vince McMahon. WWF začala překonávat WCW. Postupně přicházely do WWF hvězdy WCW jako Chris Jericho nebo Big Show a za pár let WCW bylo odkoupeno WWF, ta získala spousta nových superstars a tak se rozdělila na Raw a Smackdown. V roce 2002 se musela WWF přejmenovat na WWE kvůli problémům s jinou společností.
Mezi roky 2002 a 2008 byla tzv. Ruthless Agression éra, kde se prosadilo spousta hvězd jako John Cena, Randy Orton, Rey Mysterio, Batista nebo Edge a staly se hlavními hvězdami WWE.
Od roku 2008 je tzv. PG éra, zde se objevilo spousta dnešních hvězd jako Dolph Ziggler, The Miz, Sheamus, Alberto Del Rio, Wade Barrett, Cody Rhodes, Dean Ambrose, Roman Reigns, Seth Rollins, Bray Wyatt, Cesaro, Daniel Bryan atd. Od roku 2013 v rámci příběhu WWE vládnou Triple H a Stephanie McMahon.
Rok 2016 se označuje jako Novou Érou. Vše začalo už po WrestleManii, kdy se Shane McMahon (Syn majitele WWE a bratr Stephanie McMahon) stal generálním manažerem SmackDownu. WWE zavedla rozdělené rostery na RAW a nově SmackDown LIVE, který se začal vysílat živě. SmackDown začal hlavně prosazovat hvězdy, které neměli pořádně šanci se ukázat lidi jako The Miz, Baron Corbin , Dolph Ziggler. V roce 2016 se uskutečnilo hodně návratů bývalých hvězd např. The Spirit Squad, Headbangers nebo i Curt Hawkins, Rhyno a Mickie James. Nejvýznamnější byl nejspíš návrat Shanea McMahona a návrat Goldberga, který se do společnosti vrátil po 12 letech. V současné době WWE pociťuje další krizi s Ratingy a sledovanost show,dokonce show RAW zaznamenala nejnižší sledovanost za posledních 20 let.

Reklama

https://twitter.com/WWERollins tohle je ucet Setha Rollinse...
M. Juščák uveřejnil komentář v Recenze WWE 2K23: Velký krok správným směrem
Ano, ovládání je víceméně stejné, kompletní schéma zde - https://www.t...
Zombie uveřejnil komentář v Recenze WWE 2K23: Velký krok správným směrem
Dobrý den,měl bych dotaz:u minulýho ročníku jsem se opravdu skvěle bav...
Ta mi tak chybí jako heel manažerka Raw.
Otis o okurka na pupku.. on je prostě talent na tyhle scény Díky bo...

Reklama

Kdo bude podle vás vítězem Undisputed WWE Universal Championship zápasu - Roman Reigns (c) vs. Cody Rhodes na WrestleManii 39?

Reklama

WWE Novinky

AEW Novinky

Mohlo by vás zajímat